Kahve ÇEKİRDEKLERİ

Endonezya Sumatra Blue Mandheling

Endonezya Sumatra Blue Mandheling

Bölge: Batak Yaylaları (Simpangampat, Prapat, Sidikalang)
Hasat Dönemi: Eylül-Mayıs
İşlem: Yıkanmış, güneşte kurutulmuş
Yükseklik: 1000-1700 m

Endonezya Sumatra adası, kahve çekirdekleri için mükemmel bir iklime sahip. Dengeli toprak ekvatordaki adaların konumu ile birleştiğinde, kahve çekirdekleri için harika bir tropikal iklim yaratıyor.

Sumatra'nın büyüyen bölgelerinden elde edilen üç ana kahve çekirdeği çeşidi vardır: Mandheling, Lintong ve Gayo. Mandheling kuzeyde yetişir ve birçok kişi tarafından Sumatra'nın ürettiği en iyi kahve çekirdekleri olarak kabul edilir.

Bu çekirdeklere lezzet veren şey ise ıslak gövde işleme yöntemidir. Bahasa dilinde, bu sürece "giling basah" adı veriliyor.

Islak gövde, çekirdeklerin diğer yöntemlerden daha yüksek bir nem tuttuğu anlamına gelir. Kahve yetiştiren en iyi ülkelerin birçoğu çekirdeklerini yaklaşık %11 artık nemle kuruturken, giling basah yöntemi ile kahve çekirdekleri %50 nem içerirken kurutulur.

Sumatra'nın nemli bir iklime sahip olması Islak kabuklu çekirdeklerin oluşmasına yol açar. Çiftçiler genellikle günde 4 saatten daha az kurutma süresine sahiptir. Bu yöntem kahve çekirdeklerine eşsiz bir lezzet verir.

Paylaş
önceki yazı